sobota, 21 marca 2009

Linux na iPoda classic video !!!

Ostatnio troche zaniedbuje bloga bo kupiłem sobie nową zabawkę a mianowicie moje marzenie kkomputer Apple bo w końcu mnie na niego stać oczywiście nie z pracy w polsce i udało mi się kupić go po kosztach bo poznałem człowieka który pracuje w Apple na Islandii i pomagam mu z Iphonami bo tu o tym nie mają pojęcia a on daje mi zniżkę na wszystko Appla a teraz na temat: to troche nie ma wspólnego z iPhonem ale też ciekwe bo ciągle szukam czegoś żeby ominąć iTunes i staram się go nie używać bo jak długo nie robie synchronizacji to potem strasznie miesza w iPhone a sposób jest sprawdzony bo wczoraj mój kumpel zrobił to na swoim iPodzie:
"Czym jest Rockbox? (http://www.rockbox.org/) To kompletny zamiennik dla firmware wielu odtwarzaczy muzycznych (oparty oczywiście na Linuksie) – Apple, River… tu jednak opiszę co i jak dla iPoda Video 80GB.

Porównując go do softu Apple, właściwie nie ma co pisać, bo software Apple ledwo zipie.

Co i jak?

1.najpierw pobieramy odpowiednią wersję firmware dla urządzenia (http://www.rockbox.org/download/). W tym wypadku był to 80 GB iPod. Możliwe jest pobranie „current build”, ale jak autorzy zaznaczają może zawierać błędy.
2.Pobieramy paczkę czcionek (http://www.rockbox.org/twiki/bin/view/Main/RockboxExtras)
3.następnie potrzebny jest modyfikator bootloadera ( http://download.rockbox.org/bootloader/ipod/ipodpatcher/win32/ipodpatcher.exe)
4.Można pobrać wersję głosu dla danego urządzenia, dla osób cierpiących na problemy ze słuchem.

Przed instalacją.

Kilka drobnych uwag. Jeśli iPod był wykorzystywany tylko pod systemem Mac (tak chyba prawdopodobnie wygląda też nowo zakupiony), należy sformatować go na system plików, który wspierany jest przez Windows lub Linuks (w Linuksie możliwe jest zainstalowanie modułów wpierających hfsplus). Do tego celu w Windowsie najlepiej użyć programu iTunes (nie sprawdzałem innych możliwości pod Windowsem). Jak już wszytko gra:

5.Tu działanie jest fakultatywne (można ale nie trzeba) - podłączamy iPoda pod USB, możemy odpalić iTunes i zaznaczyć tryb plików, czy jakoś tak :) zamykamy iTunes…
6.Jeśli pomijamy 5 wystarczy podłączyć pod USB i wypakować do głównego katalogu ściągnięty firmware.
7.Do katalogu fonts wrzucamy ściągnięte czcionki.
8.Odpalamy bootloadera i jeśli wszystko wykryło poprawnie, wciskamy i, i po wszystkim.
9.Odłączmy od USB i po restarcie powinno od razu załadować Rockboxa.

Tryb Apple

Aby powrócić do trybu Apple wystarczy zrestartować urządzenie i przesunąć klawisz blokady na „zablokuj”.

Jak zrestartować iPoda?

Wcisnąć jednocześnie MENU i klawisz SELECT i przytrzymać na około 5 – 6 sekund.

W Rockboxie

Jeśli mamy jakieś utwory, które zostały wgrane w trybie Apple wystarczy wejść w Rockboxie do Settings → General Settings → Database i zaakceptować. System przeszuka wszystko co jest i doda do swojej bazy.

Każde kolejne wgrywanie utworów (a wspierany formaty to min: mp3, ogg, wma, flac itd. :) ) odbywa się przez zwykły tryb transferu danych USB. Po każdym takim wgraniu trzeba „odświeżyć” bazę. Katalog w którym wgrałem utwory to pozostałość po trybie Apple. Zdjęcia można wrzucać do odpowiedniego katalogu w folderze .rockbox.

W konfiguracji Rockboxa można znaleźć między innymi: prawdziwy tryb shuffle, ustawienie kodowania języków, ustawienia językowe, dźwięk klawiszy, crossfade, aktywne wsparcie dla wielu playlist (w locie), log last.fm (można potem uploadować za pomocą kilu programów), masę różnych wtyczek, gry (nawet DOOM), i wiele, wiele innych rzeczy, których jeszcze nie sprawdzałem.

Wygląd systemu

Drobnym niedociągnięciem systemu jest jego wygląd. W domyślnym ustawieniu jest naprawdę brzydki, ale autorzy pomyśleli i wprowadzili wsparcie dla GUI systemu. Na stronie projektu można znaleźć sporo ciekawych „skór”. Nie jest też niczym trudnym opublikować własną, może kiedyś spróbuje coś w klimacie full Tango :)

Alternatywne sposoby ładowania plików w systemie Apple

Wydaje mi się, że użytkownicy Windowsa nie mają zbyt wielkiego wyboru w doborze programu do wgrywania plików do iPoda (mimo, że można je wgrać bez tego programu, to nie będą jednak zindeksowane w bazie). Dla Linuksa świetnym programem do zarządzania jest gtkpod (pamiętać należy o systemie plików vfat). Ale jeśli używa się Rockboxa to wystarczy sam tryb transferu danych USB.

Jak otworzyć iPoda

Najlepiej zaopatrzyć się w coś sztywnego ale bardzo wąskiego. Ja użyłem zwykłej kostki do gitary. Uwaga – nie zaczynamy od góry, bo się pożegnamy z ekranem. Jedziemy od dołu, lekko wzdłuż krawędzi, lekko podważając. Przy otwieraniu pokrywy można naciąć się na to, że kabelek się rozłączy albo wypadną nam gumki (powinny być szare). Kabelek łączy się w rogu koło portu ładowarki/kabla, a te szare rzeczy służą do łagodzenia drgań w jakie wpada dysk. Warto też sprawdzić, by dysk po bokach okrywała dokładnie gumowa osłona.

Będą aktualizacje :)"   

Wszystko to dzięki Mojemu Kumplowi Grześkowi

http://gisat.wordpress.com/2009/03/21/rockbox-na-ipod-video-80/ 

2 komentarze:

velchinaski pisze...

instalowałeś możne to na iphone3g ?

Unknown pisze...

do 3G nigdy nie bedzie. a szkoda,
na 2g nano dziala doskonale